Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

16.07.2012

Чинники, які впливають на ефективність і тривалість захисної дії препаратів

Чинники, які впливають на ефективність і тривалість захисної дії препаратів

У наш час після проведених обробок посівів та насаджень культурних рослин пестицидами аграрії досить часто зіштовхуються з проблемою низької ефективності дії препаратів або, що ще гірше, відсутності будь-якого ефекту відносно шкідливих об'єктів. Найчастіше «не працюють» засоби захисту рослин (ЗЗР), що мають невідповідності інформації, вказаної в етикетці, зовнішньому вигляду препарату або сумнівну якість упаковки, придбані у випадкового постачальника і т. п., а саме — фальсифікат. Це і недивно, що ринок насичений підробками пестицидів. Адже річний об'єм продажів ЗЗР в Україні складає 0,4 млрд. доларів і цей показник зростатиме з року в рік. Чи не ласий об'єкт для підробки?

Інша справа якщо препарат показав низьку ефективність дії, а ви працюєте з перевіреним постачальником і якісним товаром. Існує цілий ряд чинників, які можуть знижувати ефективність дії гербіцидів, інсектицидів, фунгіцидів, але, як правило, їх негативна дія є наслідком поширеної помилки працівників сільгосппідприємств — нехтування регламентами використання пестицидів і рекомендаціями виробника відносно їх застосування. Зокрема, при проведенні обробок гербіцидами ефективність їх дії може знижуватися у випадках:

  • застосування при низьких або високих температурах повітря — нижче +10 оС або вище 25оС, тобто у літній період — з 10.00 до 18.00 (у спеку краще проводити обприскування препаратами вночі);

  • зберігання препарату у вигляді робочого розчину понад добу (наприклад, Грініл, Зефір);

  • випадання опадів після обробки препаратом (Бастер, Грініл — менш, ніж через 3 години);

  • засухи — ґрунтові препарати не працюють;

  • у сонячну жарку погоду не проводять обробки десикантом Дукат (під дією УФ випромінювання препарат швидко розкладається);

  • якщо бур'яни переросли найбільш чутливу до препарату фазу розвитку;

  • при недостатній нормі витрати робочого розчину (менше 200 л/га);

  • при використанні невдалих бакових сумішей (наприклад, гербіцид Міранда небажано змішувати з гербіцидами на основі 2,4-Д, оскільки ефективність обробки проти злакових бур'янів падає; Дєсілєт не можна застосовувати спільно з гербіцидами на основі бентазону і імазоквіну і т.д.);

  • якщо бур'яни перебувають у стресовому стані;

  • обробки рослин, мокрих від роси або дощу.

Говорячи про гербіциди, слід нагадати, що тривалість захисної дії ґрунтових препаратів залежить від цілісності захисної плівки, яка утворюється на поверхні ґрунту після проведення обробки.

Ефективність дії інсектицидів залежить від рівномірності покриття рослин робочим розчином, що забезпечується завдяки достатній нормі його витрати, погодних умов, зокрема температури повітря, опадів (для контактних препаратів), фазовій і стадійній чутливості шкідників до засобів захисту рослин. Такі ґрунтові характеристики як механічний склад, щільність, вміст гумусу і NPK, кислотність, зволоженість впливають як на шкідливі організми, так і на ефективність інсектицидів, на стійкість рослин до пошкоджень фітофагами.

Тривалість захисної дії інсектицидів залежить від виду шкідника, стійкості діючої речовини препарату, погодних умов. Зокрема, при високих денних температурах і інтенсивному сонячному освітленні фосфорорганічні (ПушКа) і піретроїдні (Кредо, Кордон) препарати швидко розкладаються на нетоксичні для комах сполуки. Крім того, при високих денних температурах і низькій вологості повітря знижується проникність кутикули листків, збільшується товщина воскового шару, що негативно впливає на ефективність дії системних інсектицидів (як і будь-яких інших пестицидів системної дії), а також на здатність крапель рідини утримуватися на рослинах. При підвищеній сонячній активності ряд видів шкідників (довгоносики, щитоноски, мертвоїди, гусениці лучного метелика, совок) ховаються в ґрунт, в затишних місцях, скручують листя, обплітають його павутиною і т.п., що ускладнює боротьбу з ними. Для знищення таких шкідників обприскування слід проводити ввечері, збільшувати норму витрати робочої рідини, направлено обприскувати рослини, застосовуючи препарати з тривалим періодом дії.

Ефективність пестицидів (особливо інсектицидів, і фунгіцидів) відносно конкретного шкідливого об'єкту може знижуватися в разі розвитку в останнього резистентності (стійкості). У зв'язку з цим, обов'язковим є чергування обробок препаратами, діючі речовини яких мають різний механізм дії і належать до різних хімічних класів речовин. Наприклад, з метою запобігання виникненню стійкості у патогенів стробілурінові фунгіциди не бажано застосовувати частіше, ніж один раз на рік, а також слід уникати попадання робочого розчину на ґрунт.

Ефективність контактних фунгіцидів також залежить від багатьох чинників, зокрема, від ступеню утримування на обробленій поверхні, фотохімічної і хімічної стійкості діючої речовини, погодних умов. Ефективність системних фунгіцидів в основному визначається швидкістю проникнення препаратів в тканини рослин і, у зв'язку з цим, у меншій мірі залежить від метеорологічних умов.

Тривалість захисної дії системних фунгіцидів складає 2-4 тижні, інколи — більше, контактних — 7-10 днів, але в більшості випадків — до випадання перших значних опадів.

Таким чином, з метою одержання максимального ефекту при застосуванні пестицидів слід враховувати комплекс чинників, що визначають вибір препарату, і суворо додержуватись регламентів його використання!

 

Підготувала агроном ТОВ «Агро-Дельта Груп»,

к.с.-г.н. Петришина В.А.

Усі новини