Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

19.08.2011

Десикація сільськогосподарських культур

Десикація сільськогосподарських культур

І дозволяє не лише прискорити збирання сільськогосподарських культур та провести його в оптимальні строки, але й підвищити якість врожаю. Цей захід дає можливість знищити бур’яни у посівах та зменшити запаси їх насіння у ґрунті, усунути небезпеку поширення хвороб сільськогосподарських культур. Десиканти (від лат. desicco – висушую) – хімічні сполуки  з групи гербіцидів, які викликають обезводнення тканин рослин, що прискорює їх дозрівання і полегшує збирання врожаю. Їх використовують у посівах зернових колосових культур, соняшнику, картоплі, рицини, сої, гороху, конюшини, люцерни, льону та ін.

ТОВ «Агро-Дельта Груп» пропонує 2 препарати для прискорення дозрівання сільськогосподарських культур:  Дукат, в.р.к. (дикват, 150 г/л) та Нобль, в.р. (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л).  Опис цих препаратів представлено у таблиці.

Таблиця. Характеристики десикантів Нобль та Дукат

Характеристики

Дукат, в.р.к.

Нобль, в.р.

Механізм дії

 

Препарат швидко поглинається зеленими частинами рослини. Діюча речовина - дикват, розкладається до перекису водню, який має руйнівну дію на мембрани клітин і призводить до засихання всіх зелених частин рослини.

Препарат поглинається надземною частиною рослини і проникає у всі її органи, порушуючи процеси обміну речовин і блокуючи процеси дихання та фотосинтезу, що у результаті призводить до повної загибелі.

Умови проведення обробки

Температурний діапазон використання препарату : +10 - +25 ОС. Норми витрати робочого розчину  - 250-400 л/га. Щоб запобігти зниженню ефективності десикації обробку слід проводити ввечері або в умовах похмурої погоди. Обприскувач слід відкалібрувати на середній розмір крапель. Необхідно використовувати тільки чисту воду (!) та забезпечити якісне покриття рослини робочим розчином.

Температурний діапазон використання препарату: +12 - +25 ОС. Норма витрати робочого розчину залежать від густоти стояння рослин і складає 200 – 400 л/га. Важливим є повне рівномірне покриття рослин робочим розчином.

Ефективність обробки

Ефект від обробки проявляється на  5 – 7 день і залежить від норми витрати препарату, культури, густоти стояння рослин, погодних умов на час проведення обробки.

Ефект від обробки проявляється через  12 – 14 днів.

Підвищення ефективності десикації

Можна використовувати в бакових сумішах з сечовиною або аміачною селітрою.

-

Стійкість до змивання дощем

Не змивається дощем вже через 30 хвилин після обробки.

Дощ впродовж 6 годин після обприскування може суттєво знизити ефективність дії препарату.

 

Строки проведення обробки  сільськогосподарських культур десикантами дещо різняться.

Соняшник. Обробку Дукатом  посівів проводити у фазі початку побуріння кошиків з нормою витрати – 2 – 3 л/га. Cтроки очікування – 6 днів, кратність обробок – 1. При використанні бакових сумішей з сечовиною (30 кг/га) норму витрати Дукату зменшують.

Соя (насіннєві та товарні посіви). Для прискорення дозрівання пізньостиглих сортів сої у фазі початку побуріння бобів нижнього та середнього ярусів за 7–10 днів до збирання врожаю проводять обробку Дукатом  з нормою витрати 2-3 л/га. Cтроки очікування – 6 днів, кратність обробок – 1. Альтернативним варіантом є прискорення дозрівання культури за допомогою препарату Нобль у нормі витрати 3,0 л/га у тій же фазі культури, що й при обробці Дукатом,  строки очікування – не встановлюються, кратність обробок – 1.

Горох (фуражний і насіннєвий).  Рекомендується обробка Дукатом з нормою внесення 2 – 3 л/га в період пожовтіння нижніх стручків та вологості зерна менше  45 %  (за 7–10 днів до збирання культури). Cтроки очікування – 7 днів, кратність обробок – 1. Можна також використовувати препарат Нобль у нормі 3,0 л/га при побурінні 70 – 75 % бобів, строки очікування – 14 днів, кратність обробок – 1.

Боби кормові (насінники). Проводять десикацію Дукатом у нормі витрати 4 – 5 л/га в період, коли насіння з нижнього ярусу бобів набувають характерного для сорту забарвлення, насіннєвий рубчик — чорний. Cтроки очікування  – 8 – 10 днів, кратність обробок – 1.

Конюшина (насіннєві посіви). Десикація  Дукатом у нормі 3 – 4 л/га в період побуріння 75–80% головок. Cтроки очікування  – 5 - 7 днів, кратність обробок – 1.

Люцерна (насіннєві посіви). Обприскування  Дукатом у нормі витрати 3,0 л/га в період побуріння 85–90% бобів. Cтроки очікування – 7 днів, кратність обробок – 1.

Ріпак ярий та озимий (насінники і товарні посіви). Обприскування Дукатом посівів при побурінні 70% стручків. Норма витрати - 2 - 3 л/га. Строки очікування - 7 днів, кратність обробок - 1. Можна також проводити обробки посівів препаратом Нобль при побурінні 70% стручків з нормою витрати - 3 л/га. Строки очікування - 14 днів, кратність обробок - 1.

Буряк цукровий та столовий (насінники). Обробку Дукатом проводити в період побуріння 30-40% клубочків у нормі витрати - 4,0 - 6,0 л/га. Строки очікування – 8 - 10 днів, кратність обробок - 1. На насінниках цукрових буряків можна використовувати препарат Нобль у нормі 3,0 л/га у період побуріння 40 – 50 % плодів. Строки очікування - 14 днів, кратність обробок - 1.

Льон. Десикацію посівів можна проводити препаратом Дукат у нормі витрати 2,0 – 3,0 л/га або препаратом Нобль у нормі витрати 3,0 л/га у фазі ранньої жовтої стиглості культури. За результатами досліджень вчених десикація рослин льону гербіцидами на основі ізопропіламінної солі гліфосату, 480 г/л (Нобль, в.р.) у нормі 2 л/га  через 10 днів після закінчення основного цвітіння зупиняла процеси росту рослин і сприяла старту процесів дозрівання насіння, що на 10-11 днів наближувало терміни збирання посівів на насіння і волокно, не знижуючи врожайності льону та якості продукції льняного виробництва.  Дослідники після проведення десикації посівів льону виявили  збільшення загального вмісту волокна на 3-4% та виходу довгого волокна на 7-8%. До того ж, покращувалися фізико-механічні властивості волокна (гнучкість, розривне навантаження).

Картопля. Обробку десикантами доцільно проводити у вологі роки у період закінчення формування бульб і огрубіння шкірки, за умови, що на момент проведення обробки зразок ґрунту, відібраний у центрі гребеню з глибини близько 5 см від залягання  найглибшої бульби, після  стискання у руці  у комок тримає форму і не розвалюється. Вологість ґрунту має важливе значення для збереження високої якості бульб. В більшості випадків препарати на основі диквату, 150 г/л (Дукат, в.р.к.) використовуються однократно у нормі витрати 2 л/га насаджень картоплі на початку природного відмирання бадилля, що на 7–10 днів прискорює збирання врожаю. Проте нині більшої популярності набувають сорти картоплі , що формують потужну надземну масу  і вимагають двократного використання десикантів на основі диквату у нормі  1,5 – 2 л/га . Інтервал між обробками при цьому складає 7 – 10 днів, збирання врожаю – через 7 – 10 днів після другої обробки.

Сорго (насіннєві посіви). Обприскування Дукатом у фазі воскової стиглості насіння, норма витрати - 4,0 л/га. Строки очікування – 4 -6 днів, кратність обробок - 1.

Агроном ТОВ «Агро-Дельта Груп»,

к.с.-г. н. Петришина В.А.  

 

 

 

 

 

Усі новини