Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

15.08.2014

Ефективний захист озимих колосових культур восени як основа майбутнього врожаю

Ефективний захист озимих колосових культур восени як основа майбутнього врожаю

Підготовка до посіву озимих зернових культур триває, саме час остаточно визначитись зі закупкою препаратів для протруювання насіння та підібрати комплекс пестицидів для захисту посівів в осінній період.

Значення протруювання насіння для озимих колосових культур важко переоцінити: відмова від цього заходу може призвести до масового ураження рослин сажковими хворобами та кореневими гнилями і, як наслідок, до ослаблення посівів та суттєвого зниження продуктивності культур. Щоб запобігти цьому ТОВ “Агро-Дельта Груп” пропонує застосовувати широковідомі фунгіцидні препарати для протруювання насіння Страйк та Вітадель, що поєднують у собі високу ефективність дії та доступну ціну. Обробка насіння вказаними пестицидами забезпечує появу дружніх сходів і захист молодих рослин від аерогенної інфекції.

Діюча речовина препарату Вітадель – карбендазим проникає в насіння та блокує процеси ділення грибів, затримує проростання їх спор, зупиняє ріст міцелію.

Діюча речовина препарату Страйк – тебуконазол, що належить до похідних триазолу, зупиняє розвиток хвороб шляхом пригнічення синтезу ергостеролу в мембранах клітин грибів-патогенів як у середині, так і на поверхні зернівки. Фунгіцидний протруйник Страйк не лише захищає насіння зернових колосових культур від комплексу хвороб, а й підвищує енергію проростання та схожість насіння, посилює зимостійкість та посухостійкість рослин. Слід відмітити, що діюча речовина цього препарату — тебуконазол є однією з найефективніших сполук з класу азолів, що нині надзвичайно широко застосовуються для захисту посівного матеріалу (таблиця).

 

Таблиця. Застосування препаратів ТОВ “Агро-Дельта Груп” для протруювання насіння озимих зернових культур

 

Назва препарату

Спектр дії

Норма витрати, л/т

Страйк

Сажкові хвороби, кореневі гнилі, септоріоз, плямистості, пліснява насіння і сходів

0,2–0,25

Вітадель

Кореневі гнилі, сажкові хвороби, снігова пліснява

1,5-2,0

 

*Норма витрати робочого розчину препарату при протруюванні 1 т насіння зернових культур має складати 10 л.

 

Обробку насіння препаратами Вітадель та Страйк можна проводити як безпосередньо перед висіванням, так і заздалегідь.

Обробка насіння фунгіцидними препаратами не єдине важливе завдання посівного періоду. Адже стан рослин визначається не лише наявністю збудників захворювань, але й сприятливими погодними умовами, забезпеченістю поживними речовинами, їх доступністю рослинам в процесі росту та розвитку. Зокрема, отримання високих врожаїв залежить від толерантності рослин до таких несприятливих погодних умов, як недостатня кількість вологи у ґрунті при проростанні, заморозки, посуха, а у випадку озимих культур значення має ще й стійкість до вимерзання в осінньо-зимовий період. ТОВ “Агро-Дельта Груп” пропонує зменшувати залежність життєздатності та врожайності рослин від негативного впливу вказаних факторів, забезпечувати молоді рослини необхідними поживними речовинами та комплексом фізіологічно активних речовин рістрегулюючої дії шляхом застосування спеціальних комплексних препаратів антиоксидантної дії — Бекас, Дейтус та Фертус. Ці товари стимулюють проростання насіння та забезпечують збереження його польової схожості навіть за відсутності достатньої кількості вологи у ґрунті. До того ж завдяки наявності у своєму складі поліетиленгліколів препарати Бекас, Дейтус та Фертус забезпечують 100%-ве утримування протруйників на поверхні насіння при їх сумісному застосуванні.

За достатнього рівня внесення у ґрунт фосфору, калію та азоту у передпосівний період обробку насіння озимих зернових культур краще проводити препаратом Дейтус (0,6 л/т), що містить комплекс мікроелементів у своєму складі. За нестачі у ґрунті фосфору, калію та азоту у доступній для рослин формі для обробки насіння варто використовувати фосфоро- та калієвмісну бакову суміш Бекас (0,34 кг/т) з додаванням карбаміду (у кількості 100 г/т насіння). За достатнього рівня внесення макро- та мікроелементів під озимі культури доцільно зупинити вибір на антистресовому препараті Фертус, що застосовується у невисоких нормах (0,2 л/т) і дозволяє зменшити витрати.

Використання засобів захисту рослин на початкових етапах розвитку озимих колосових культур також має важливе значення. Пестициди дозволяють знищити шкідників, збудників захворювань та бур’яни у посівах, зберегти оптимальну густоту стояння рослин та підвищити їх зимостійкість, а тому є одним з базових елементів у формуванні врожайності озимих зернових.

Пошкодження шкідниками озимих до фази кущення є особливо небезпечним для майбутнього врожаю. Серйозну загрозу для молодих рослин зернових колосових культур створюють личинки ряду видів комах, пошкодження якими восени до кущення може призвести до загибелі сходів. До них належать шведські мухи, гессенська муха, пшенична (чорна злакова) муха, зеленоочка. Інтенсивність розвитку, заселеність посівів та рівень шкодочинності шкідників в осінній період залежать від кліматичних умов та фітосанітарного фону ґрунту. Для прикладу, восени за значної кількості опадів період шкодочинності хлібної жужелиці (туруна) на озимих збільшується від 15 до 100 днів, а на забур’янених після збирання попередника площах створюються сприятливі умови для розмноження підгризаючих совок. За сухої осені слід пам’ятати про можливість масового заселення і подальшого сильного пошкодження посівів великими і звичайними злаковими, ячмінними попелицями тощо. В умовах теплої затяжної осені зростає ймовірність поширення цикадок по сходах озимини, жовтувато-фіолетове забарвлення листків молодих рослин є характерною ознакою пошкодження цими шкідниками. Поряд з механічними пошкодженнями рослин, попелиці та цикадки шкодять шляхом перенесення небезпечних вірусних хвороб (мозаїки, карликовість). Загалом, для розвитку всіх вказаних видів оптимальною є середньодобова температура понад 13°С, суха і тепла погода впродовж вересня – жовтня. Економічний поріг шкідливості попелиць і злакових мух на сходах озимих зернових культур складає 40-50 екземплярів на 1 м2, цикадок – 50–150 особин. Волога осінь сприятиме зростанню шкодочинності хлібної жужелиці, особливо це стосується посівів зернових, розміщених після стерньових попередників, поблизу місць скупчення соломи або ділянок, засмічених падалицею зерна, у зниженнях рельєфу. Ознаками пошкодження даним видом є гофровані та змочалені листки рослин.

На основі результатів обстежень посівів приймають рішення щодо доцільності проведення обробок пестицидами та проводять вибір найбільш підходящого препарату. Так, для крайових обробок полів на початку заселення посівів цикадками, попелицями, злаковими мухами та для суцільних обробок (за масового поширення цих шкідників) ТОВ «Агро-Дельта Груп» пропонує інсектициди Кредо (0,15-0,2 л/га), Кордон (0,1-0,15 л/га), ПушКа (1,5 л/га). Для боротьби з личинками хлібної жужелиці найбільш ефективними є препарати Раут (0,75-1,0 л/га) та ПушКа (1,5 л/га). Обприскування посівів можна проводити за теплої погоди, починаючи з фази 2-ох листків у культури.

Значна кількість опадів за теплої затяжної осені створить умови для поширення небезпечних захворювань зернових культур, що може призвести до значного зниження продуктивності рослин, якщо вчасно не провести обробки фунгіцидами відповідного спектру дії. Так, у фазу кущення може виникнути потреба у системних фунгіцидах Імпал (0,5 л/га), Вітадель (0,5 л/га), Саргон 250 (0,5 л/га) для боротьби з борошнистою росою (при інтенсивності ураження 1%), бурою листковою іржею (1%), септоріозом (5%) та іншими хворобами.

Крім того, варто не забувати про важливість чистоти посівів озимих культур від бур’янів, адже саме на початковому етапі розвитку рослин закладаються основи майбутнього врожаю і почасти відсутність конкурентів має вирішальне значення. Деякі дослідники стверджують, що ефективність осінніх обробок гербіцидами є більшою у порівнянні з весняними. Тож за недостатнього ефекту від передпосівного обробітку ґрунту варто застосувати гербіциди необхідного спектру дії. За теплої погоди у посівах зернових колосових культур у фазі кущення для знищення однорічних та багаторічних дводольних бур’янів ТОВ «Агро-Дельта Груп» рекомендує використовувати препарати Ефіран (0,5–0,7 л/га), Гриніл (0,015 кг/га) та Зефір 300 (0,16–0,66 л/га). Найкращого результату від застосування гербіцидів досягають при обробці ними у найбільш чутливі фази розвитку бур’янів.

Отже, цілий ряд небезпек (шкідники, хвороби, бур'яни) чатує на перешкоді довгоочікуваного отримання високих та якісних врожаїв озимих зернових культур ще з осені. Вміння обирати ефективні та економічно вигідні інструменти для їх подолання — засоби захисту рослин поряд з оперативністю у реагуванні на несприятливу фітосанітарну ситуацію у посівах є запорукою успішної діяльності аграріїв. ТОВ “Агро-Дельта Груп” бажає Вам вдалих рішень та високих врожаїв!

 

Петришина Віталіна, к.с.-г.н.,

агроном ГК «Агро-Дельта Груп»

Усі новини