Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

14.07.2014

Особливості застосування пестицидів у бакових сумішах

Особливості застосування пестицидів у бакових сумішах

Використання пестицидів у бакових сумішах є надзвичайно цінним прийомом у сільськогосподарському виробництві, який важко переоцінити. Незважаючи на те, що у наш час на ринку наявний широкий вибір комплексних препаратів (заводські суміші, що містять у своєму складі одразу 2-3, рідше — 4 діючі речовини), бакові суміші не втратили своєї актуальності. Та це й не дивно. Суміші декількох однокомпонентних препаратів, що готуються у господарствах безпосередньо перед їх використанням, мають цілий ряд переваг, зокрема:

 

 

 • дозволяють одночасно вести боротьбу із збудниками хвороб, шкідниками та бур’янами;

 • розширюють спектр дії препаратів;

 • підвищують ефективність обробки проти певних шкідливих об’єктів;

 • уповільнюють розвиток резистентності у цільових об’єктів щодо засобів захисту рослин;

 • зменшують пестицидне навантаження на одиницю оброблюваної площі та ступінь механічного пошкодження культурних рослин;

 • запобігають переущільненню ґрунту;

 • знижують собівартість продукції та підвищують ефективність технологій вирощування сільськогосподарських культур.

   

  Застосовуючи бакові суміші, зниження собівартості готової продукції вдається досягти за рахунок:

а) економії коштів на закупівлю препаратів: можна використовувати мінімальні рекомендовані норми витрати засобів захисту рослин на гектар площі завдяки синергічному ефекту;

б) скорочення кратності обробок пестицидами;

в) поєднання заходів з хімічного захисту посівів з їх доглядом (одночасне внесення пестицидів і добрив, регуляторів росту) тощо.

 

При цьому слід пам’ятати, що приготування бакових сумішей не зводиться до простого змішування обраних компонентів. Якщо раніше спеціалісти із захисту рослин мали змогу користуватись спеціально розробленими таблицями сумісності пестицидів, то нині такі табличні дані є застарілими та непридатними для роботи. Адже асортимент засобів захисту рослин на ринку суттєво розширився та змінився. Не зважаючи на те, що більшість пестицидів нового покоління є ідеальними компонентами для бакових сумішей, відмовлятися від попередньої перевірки препаратів на сумісність та оцінки фітотоксичності отриманої суміші щодо культури у кожному конкретному випадку НЕ МОЖНА! І на це є вагомі аргументи.

 

Аргумент №1. В основі приготування бакових сумішей пестицидів, добрив, регуляторів росту лежить фізико-хімічна сумісність їх компонентів, що виявляється у можливості досягнення однорідності розчину при змішуванні препаратів. Хімічні реакції, що свідчать про несумісність складових у баковій суміші, супроводжуються помутнінням розчину, випаданням осаду, суттєвим підвищенням або зниженням температури суміші, утворенням газів тощо. Застосування таких сумішей не дозволяє рівномірно обробити рослини, викликає опіки та призводить до зростання залишкових кількостей пестицидів у готовій продукції.

При цьому можливість поєднання у суміші різних засобів захисту рослин та агрохімікатів залежить не лише від сумісності діючих речовин, а й від набору та властивостей допоміжних речовин у складі їх препаративних форм (розчинників, стабілізаторів, сурфактантів, репелентів, антидотів, піногасників, прилипачів, консервантів тощо). Домішки покликані підвищити ефективність діючої речовини препарату та забезпечити її стабільність при зберіганні, проте можуть стати на заваді застосуванню певного препарату у баковій суміші. Часто до таких допоміжних компонентів належать поверхнево-активні речовини (ПАР) – змочувачі та емульгатори. Наприклад, при змішуванні аніонних та катіонних ПАР може відбутися згортання емульсій та суспензій, що знижує ефективність препаратів щодо шкідливих об’єктів.

Перевірка фізико-хімічної сумісності складових для бакової суміші. Готують робочі розчини компонентів необхідної концентрації, використовуючи однакові мірні ємкості. Робочі розчини об’єднують і добре перемішують. Проводять візуальну оцінку суміші на однорідність після збовтування, а також відстоювання впродовж 30 хвилин. Якщо комбінація складових розшаровується впродовж цього часу, але набуває однорідності при повторному легкому збовтуванні, то обробку баковою сумішшю слід проводити при ввімкненому режимі змішування у баку обприскувача.

Отже, комбінувати внесення різних пестицидів та агрохімікатів не можна, якщо при змішуванні відбувається розшарування розчину з утворенням осаду, піни, згустків, маслянистих утворень, що не диспергують, та за появи інших подібних ознак непридатності суміші.

 

Аргумент №2. При використанні пестицидів у бакових сумішах також може змінюватись швидкість процесу детоксикації окремих препаратів, проникнення та переміщення діючих речовин по рослині або в організмі шкідника. Завдяки пробним обробкам можна оцінити відносну ефективність дії суміші та характер взаємодії її компонентів щодо шкідливого об’єкту. Розрізняють декілька типів такої взаємодії:

- синергічний ефект – підвищення ефективності суміші у порівнянні з ефективністю застосування препаратів поодинці;

- адитивний ефект – сумування впливів компонентів суміші щодо певного шкідливого об’єкта;

- ефект розбавлення – підсилення токсичної дії одного з препаратів за допомогою іншого нетоксичного компоненту;

- антагоністичний ефект – зниження ефективності засобів захисту рослин щодо шкідливих об’єктів при їх сумісному застосуванні.

Найбільше практичне значення мають бакові суміші з синергічним ефектом.

 

Аргумент №3. ЗАВЖДИ існує ризик того, що бакова суміш може мати токсичний вплив на культурні рослини. Відсутність фітотоксичності у окремих пестицидів не є гарантією безпечності їх суміші для сільськогосподарських культур. Апробація кожної нової комбінації препаратів з різними нормами витрати та за відмінних умов застосування є обов’язковою. Рекомендована площа пробних ділянок – 4 м2, повторність досліду – двократна. При цьому, якщо певна бакова суміш не виявляла токсичності щодо одного виду культурних рослин, то це не означає, що можна обійтися без пробних обробок на посівах іншої культури. Умови приготування суміші та обробки нею посівів, зокрема вологість, температура повітря та води для розчину, мають бути максимально наближеними до виробничих. Пробні обробки можна провести на крайових або прилеглих до лісосмуг ділянках.

 

Нижче наведено декілька порад, що дозволять запобігти негативним ефектам при використанні бакових сумішей:

- не обробляти баковими сумішами культури, що перебувають у стресовому стані;

- змішувати лише ті препарати, що співпадають за рекомендованими строками обробки, враховуючи фазу розвитку культури;

- при приготуванні маточного розчину не додавати препарат у ємкість без води;

- додавати наступний компонент лише через маточний розчин після якісного перемішування (розчинення) попереднього;

- не змішувати концентрати, лише робочі розчини компонентів;

- вода для приготування робочих розчинів ОБОВ’ЯЗКОВО має бути чистою, без домішок, з нейтральною або слабкокислою реакцією, бажано з температурою 22–25ОС, м’якою;

- суміш слід готувати безпосередньо перед обробкою посівів;

- обробку найкраще проводити у ясні дні у вечірній або ранковий час при швидкості вітру до 4 м/с, температурі – 12–25ОС та відносній вологості повітря – понад 60%;

- обробку сумішшю бажано проводити при ввімкненому режимі змішування і обов’язково – при схильності суміші до розшарування;

- обприскувач має бути у хорошому технічному стані, бажано після калібрування розпилювача;

- недоцільно застосовувати у баковій суміші гербіциди контактної та системної дії через зниження ефективності останніх (антагоністичний ефект), при чому черговість обробки посівів гербіцидами має бути наступною: контактні → системні;

- не має сенсу використовувати водночас декілька регуляторів росту або біопрепаратів, застосування таких сумішей не дає кращого ефекту;

- обробка посівів засобами захисту рослин у суміші з біопрепаратами часто знижує ефективність або взагалі зводить нанівець позитивний ефект від застосування останніх;

- додавання у бакову суміш добрив не завжди дає позитивний результат, наприклад, не можна змішувати пестициди на масляній основі з боровмісними мікродобривами; кальцій-вмісні препарати з добривами, що мають у своєму складі значну кількість фосфору та сірки;

- бажано уникати сумісного застосування добрив для листкового підживлення з пестицидами.

Окрім того, слід пам'ятати, що при роботі з баковими сумішами рекомендації та обмеження щодо застосування їх компонентів автоматично поширюються й на самі суміші. Порядок змішування складових має значення для якості бакової суміші. Більшість фахівців рекомендують наступну послідовність додавання препаратів у бак обприскувача: водорозчинні гранули → змочувані порошки → вододисперсні гранули → концентрати суспензій → концентрати емульсій → водорозчинні концентрати → водні розчини.

 

Отже, при приготуванні бакових сумішей не варто притримуватись стереотипів, покладатись на власний досвід чи рекомендації компанії-виробника. Пам’ятайте, що навіть препарати-аналоги можуть суттєво відрізнятися за процентним вмістом та співвідношенням допоміжних речовин, які можуть стати причиною непридатності їх суміші. Кожен випадок є унікальним і гарантом ефективності кожної з бакових сумішей на даній культурі і за даних умов є проведена ВАМИ або фахівцями ВАШОГО господарства перевірка сумісності їх компонентів та пробні обробки посівів.

 

к.с.-г.н. Петришина В.А.,

агроном ГК «Агро-Дельта Груп»

Усі новини