Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

29.07.2011

Проблемні шкідники та захворювання картоплі й овочевих культур цьогорічної вегетації

Проблемні шкідники та захворювання картоплі й овочевих культур цьогорічної вегетації

Боротьба з колорадським жуком на культурах з родини пасльонових, зокрема на картоплі, баклажанах та томатах, з року в рік не втрачає своєї актуальності. У 2010 році фахівцями Головдержзахисту зафіксовано середній та сильний ступені пошкодження цим шкідником на 40–100% площ під пасльоновими культурами. Можливі високі температури повітря, що стають характерними для території України в літній період сприятимуть пришвидшенню розвитку всіх стадій колорадського жука, а отже, й зростанню рівня його шкодочинності. Науковці Інституту картоплярства НААНУ рекомендують проводити обробки насаджень картоплі проти цього шкідливого виду інсектицидами у період масової появи личинок 1-го та 2-го віків (заселення кущів на рівні 8–10%, 10–20 екз. на рослині). ТОВ «Агро-Дельта Груп» пропонує одразу декілька препаратів для знищення імаго та личинок колорадського жука впродовж періоду вегетації культурних рослин: Кредо, Графіс, Магора, Кордон.

Таблиця 1. Використання препаратів ТОВ «Агро-Дельта Груп» для боротьби з колорадським жуком
Препарат Культура Норма внесення, л/га, кг/га
Кредо (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) Картопля
Томати, баклажани 0,07–0,1
0,1
Графіс (імідаклоприд, 700 г/кг) Картопля, томати
Баклажани 0,045–0,05
0,045–0,07
Магора (ацетаміприд, 200 г/кг) Картопля, томати 0,025–0,125
Кордон (альфа-циперметрин, 100 г/л) Картопля 0,1

Розвиток фітофторозу та альтернаріозу у 2010 році було відмічено в усіх зонах вирощування картоплі та томатів: найбільше постраждав західний регіон країни, де було уражено 30–80% рослин. За умов збереження значної кількості збудників на рослинних рештках вищезазначені захворювання набудуть повсюдного поширення. Насамперед існує загроза для ранніх насаджень картоплі та томатів за умов прохолодної дощової погоди, температури повітря 12–20 ОС і відносної вологості повітря понад 70%. Утримання такої погоди впродовж 10–12 днів призведе до появи симптомів захворювання у рослин середньостиглих і пізніх сортів. За таких умов відбудеться масове ураження фітофторозом та альтернаріозом чутливих сортів в зонах Полісся та Лісостепу. За посушливих погодних умов уражуватись будуть переважно середньостиглі та пізні сорти після цвітіння. З метою профілактики вчені Інституту картоплярства НААНУ рекомендують проводити обробки насаджень картоплі фунгіцидами контактно-системної дії у фазі бутонізації – цвітіння проти фітофторозу. Для профілактичних цілей, а також для боротьби з альтернаріозом і фітофторозом картоплі та томатів впродовж їх вегетації ТОВ «Агро-Дельта Груп» рекомендує використовувати препарат Трагон (металаксил, 80 г/кг + манкоцеб, 640 г/кг) з нормою витрати 2,5 кг/га.


Для насаджень капусти цього року актуальною лишиться проблема гусениць листогризучих совок та біланів, підвищена температура повітря впродовж вегетаційного сезону сприятимуть поширенню капустяної молі та попелиці, хрестоцвітих блішок. Для захисту рослин капусти на початкових етапах їх розвитку від шкідників сходів, зокрема від блішок, ТОВ «Агро-Дельта Груп» пропонує препарати ПушКа (диметоат, 400 г/л) та Кредо (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) з нормою витрати 0,8–1,0 л/га та 0,125–0,15 л/га відповідно. Для знищення совок, біланів, капустяної молі, попелиці доцільно провести обприскування Кордоном (альфа-циперметрин, 100 г/л) у фазі листкової розетки культури або Магорою (ацетаміприд, 200 г/кг) у фазу формування головки з нормою витрати препаратів 0,1–0,15 л/га.


У 2010 році 80–100% рослин цибулі в багатьох областях України були уражені пероноспорозом. Науковці прогнозують високу ймовірність повсюдного поширення цього захворювання й у 2011 році, особливо цьому сприятимуть висока вологість повітря та помірні температури впродовж весняно-літнього періоду. Для усунення цієї проблеми насадження цибулі за висоти рослин 10–15 см можна обробити Трагоном (2,5 кг/га).


Фахівці Головдержзахисту прогнозують повсюдний помірний або високий рівень розвитку цибулевої мухи у 2011 році, а також цибулевого прихованохоботника у південних областях України. Для боротьби з цими шкідниками, а також для знищення цибулевої молі та совок можна використовувати препарати Кредо (0,2 л/га), Кордон (0,15 л/га), ПушКа (0,5–1,0 л/га).


Цього року за достатньої кількості опадів у першій половині вегетації моркви можна очікувати значний рівень шкодочинності морквяної мухи. Позбутися цього шкідника, а також блішок, листоблішок, коваликів, совок допоможуть інсектициди Кордон у нормі витрати 0,1–0,15 л/га, Магора – 0,05–0,12 кг/га або Раут (циперметрин, 50 г/л + хлорпірифос, 500 г/л) – 0,8–1,1 л/га.


У 2011 році помірна волога погода впродовж вегетаційного періоду сприятиме масовому розвитку баштанної попелиці та тютюнового трипсу на баштанних культурах. Для вирішення цієї проблеми ТОВ «Агро-Дельта Груп» рекомендує препарати Кредо (0,1 л/га), Графіс (0,05 кг/га) або Магора (0,2–0,3 кг/га).
Якщо своєчасно не вжити захисних заходів, то вищезгадані шкідники та захворювання картоплі та овочевих культур можуть призвести до зниження якості та значних втрат врожаю.Віталіна Петришина,
кандидат сільськогосподарських наук,
агроном ТОВ «Агро-Дельта Груп»

Усі новини