Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

26.02.2014

Захист плодово-ягідних насаджень від шкідників та хвороб до цвітіння

Захист плодово-ягідних насаджень від шкідників та хвороб до цвітіння

Для господарів не секрет, що роботи із захисту плодових та ягідних культур від шкідників та хвороб слід розпочинати вже у період спокою — набубнявіння бруньок. Погодні умови дають можливість проводити досить прості операції профілактичного характеру, спрямовані на усунення та знищення збудників захворювань і місць зимівлі шкідливих комах. Джерелами поширення інфекції та появи шкідників є опале листя, рослинні рештки, місця пошкоджень кори, верхній шар ґрунту.

Під старою корою зимують гусениці плодожерок, підкорової листовійки, плодові довгоносики, зокрема яблуневий квіткоїд, павутинні кліщі, яйця червоноголової попелиці, щитівок, несправжньощитівок тощо. Тому відмерлу кору варто обережно видалити (у вологу погоду), а потім спалити або закопати на глибину понад 40 см, штамби – обробити розчином вапна.

Наявне опале листя та рослинні рештки слід зібрати та закомпостувати (якщо цей захід не було проведено восени), ґрунт — перекопати. Такі заходи значно знижують запас збудників парші та плямистостей листя, а також ряду шкідників, зокрема сірого брунькового довгоносика, вишневої мухи, пильщиків, галиць тощо. Розпушення ґрунту навколо дерев на глибину 15-20 см дозволяє зменшити чисельність личинок пильщиків, яблуневої та грушевої плодожерок. Муміфіковані плоди, що є джерелами поширення плодових гнилей і моніліального опіку, теж слід закопувати.

Видалення сухих гілок та пагонів, уражених борошнистою росою (вирізняються сіруватим відтінком бруньок у порівнянні із здоровими пагонами), дозволить значно зменшити зимуючий запас інфекції. У кісточкових плодових дерев бажано вирізати та знищувати гілки, сильно пошкоджені щитівками, несправжньощитівками, короїдами, у смородини, аґрусу та малини – гілки та пагони, уражені антракнозом, іржею та пурпуровою плямистістю або пошкоджені склівкою, златкою, стебловою галицею, бруньковою міллю, а також бруньки та гілки смородини, пошкоджені бруньковим кліщем.

Кору навколо ран та дупел, що утворились внаслідок морозо-сонячних опіків, ураження чорним раком, діяльності гризунів, буреломів та з інших причин, варто вирізати ножем з видаленням 2–3 см здорової тканини і спалити, рани – продезінфікувати та замазати садовим варом або сумішшю глини з коров’яком. У фазу спокою бруньок також проводять огляд дерев та знищують гнізда з гусеницями золотогуза, яйцекладки кільчастого шовкопряда, видаляють паростки та гілки, що торкаються поверхні ґрунту, проріджують крону.

У насадженнях суниці до початку вегетації необхідно видалити та знищити сухі листки, а також такі, що уражені плямистостями, ризоктоніозом, вертицильозним в’яненням, сірою гниллю, фітофторозом, борошнистою росою.

У період набубнявіння – розпускання бруньок відбувається вихід з місць зимівлі плодових довгоносиків, гусениць золотогуза, відроджуються листовійки, попелиці, кліщі, медяниці та починають пошкоджувати листки і бутони. Наприклад, за температури повітря +7-8ОС із зимової діапаузи виходять щитівки, деякі види попелиць, медяниць, а при підвищенні до +12-140С починають пошкоджувати рослини. Тому в цей період вкрай важливо проводити регулярні обстеження з метою контролювання чисельності шкідників та оцінки рівню їх шкодочинності. За потреби у період від фази розпускання бруньок до початку цвітіння плодово-ягідні насадження обробляють інсектицидами ПушКа, Кредо, Графіс, Кордон, що довели свою ефективність у боротьбі з широким спектром шкідників плодових та ягідних культур (таблиця). Препарат Кредо на суницях можна застосовувати, починаючи з фази відростання листків і до цвітіння.

 

Таблиця. Використання інсектицидів ТОВ «Агро-Дельта Груп» навесні у плодово-ягідних насадженнях

 

Препарат / діюча речовина

Культура

Спектр дії

Норма внесення препарату, кг/га або л/га

ПушКа (диметоат, 400 г/л)

Яблуня*, груша

Листовійки, довгоносики (букарки, казарки, яблуневий квіткоїд), золотогуз, павутинний кліщ, яблунева плодожерка

0,8-2,0

Слива

Попелиці, пильщики, плодожерки, кліщі

1,2–2,0

Графіс (імідаклоприд, 700 г/кг)

Яблуня, груша, слива

Каліфорнійська щитівка, попелиці, пильщики,листовійки, плодожерки

0,07

Кордон (альфа-циперметрин, 100 г/л)

Яблуня, слива

Попелиці, листовійки, плодожерки

0,15–0,25


 

Кредо (лямбда-цигалотрин, 50 г/л)

Яблуня

Попелиці, листовійки, павутинний кліщ, яблунева плодожерка, казарка, букарка  

0,4

Слива, вишня, черешня, персик

Попелиці, листовійки, павутинний кліщ, вишневий слизистий пильщик

0,3–0,4

Смородина, малина, аґрус

Попелиці, листовійки, галиці, аґрусова вогнівка, смородиновий бруньковий кліщ, малиновий жук, довгоносики

0,3–0,4

Суниці

Суничний прозорий і звичайний кліщі, вогнівки, малиново-суничний довгоносик, слимаки, суничний листоїд

0,2–0,5

 

*- культура реєстрації

 

Після закінчення періоду спокою бруньок також проводять обробки фунгіцидами. Сприятливі умови для ураження хворобами настають при підвищенні температури до +12-14ОС та частих опадах. Фунгіцид Кулон (гідроксид міді, 770 г/кг) у профілактичних цілях застосовують у фазу зеленого конусу проти збудників парші та бурої плямистості яблуні та груші (1,5–2 кг/га), на початку появи рожевого бутона — проти кучерявості листя у персика (2–3 кг/га), у фазу відокремлення бутонів у смородини — проти антракнозу та бокальчатої іржі (2 кг/га), у період розпускання бруньок — відокремлення бутонів у малини проти антракнозу та пурпурової плямистості (2 кг/га).

Фунгіцид контактно-системної дії Імпал (флутріафол, 250 г/л) знищує збудників захворювань вже при температурах від +5ОС і тому добре підходить для ранньовесняних робіт у плодово-ягідних насадженнях. Препарат є ефективним у боротьбі з борошнистою росою суниці у фенофазу до відростання листя (0,15–0,25 л/га), а також з паршею та борошнистою росою яблуні (0,1-0,15 л/га) — застосовують на початку висування бутонів, до цвітіння.

Як правило, вже до початку цвітіння плодових і ягідних культур доводиться проводити по декілька обробок інсектицидами та фунгіцидами, при чому для запобігання зниженню їх ефективності не можна почергово вносити препарати з однаковим механізмом дії. Оптимальна норма витрати робочого розчину пестицидів для обробки молодих садів — 600-800 л/га, а в садах старшого віку — 800-1000 л/га.

 

Віталіна Петришина,

к. с.-г. н., агроном ГК «Агро-Дельта Груп»

Усі новини