Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

19.09.2011

Захист посівів озимих зернових та озимого ріпаку в осінній період від ТОВ «Агро-Дельта Груп»

Захист посівів озимих зернових та озимого ріпаку в осінній період від ТОВ «Агро-Дельта Груп»

Пестициди дозволяють знищити шкідників, збудників захворювань та бур’яни у посівах, попередити випадання рослин із стеблестою, зберегти оптимальну густоту стояння рослин та підвищити їх зимостійкість, а тому є одним з базових елементів у формуванні врожайності озимих зернових та озимого ріпаку.

Пошкодження шкідниками озимих до фази кущення є найбільш небезпечним для майбутнього врожаю. Серйозну загрозу для молодих рослин зернових колосових культур створюють личинки ряду видів комах, пошкодження якими восени до кущення може призвести до загибелі сходів. До них належать шведські мухи, гессенська муха, пшенична (чорна злакова) муха, зеленоочка.  Інтенсивність розвитку, заселеність посівів та рівень шкодочинності шкідників в осінній період залежать від кліматичних умов та фітосанітарного фону ґрунту. Так, восени період шкодочинності хлібної жужелиці (туруна) на озимих збільшується за значної кількості опадів від 15 до 100 днів, а на забур’янених після збирання попередника площах створюються сприятливі умови для розмноження підгризаючих совок тощо.

За сухої осені слід пам’ятати про можливість масового заселення і, у результаті, сильного пошкодження посівів зернових великими і звичайними злаковими, ячмінними попелицями тощо. В умовах теплої затяжної осені зростає ймовірність поширення цикадок по сходах озимини, жовтувато-фіолетове забарвлення листків молодих рослин є характерною ознакою пошкодження цими шкідниками. Поряд з  механічними пошкодженнями рослин, попелиці та цикадки шкодять шляхом перенесення небезпечних вірусних хвороб (мозаїки, карликовість). Загалом, для розвитку всіх вказаних видів оптимальною є середньодобова температура понад 13°С, суха і тепла погода впродовж вересня – жовтня. Економічний поріг шкідливості попелиць і злакових мух на сходах озимих зернових культур складає 40-50 екземплярів на 1 м2, цикадок – 50–150 особин.

Волога осінь сприятиме зростанню шкодочинності хлібної жужелиці, особливо це стосується посівів зернових, розміщених після стерньових попередників, поблизу місць скупчення соломи або ділянок, засмічених падалицею зерна, у зниженнях рельєфу. Ознаками пошкодження даним видом є гофровані та змочалені листки рослин.

На основі результатів обстежень посівів приймають рішення щодо доцільності проведення обробок пестицидами та проводять вибір найбільш підходящого препарату. Так, для крайових обробок полів на початку заселення посівів цикадками, попелицями, злаковими мухами та для суцільних обробок – за масового поширення цих шкідників ТОВ «Агро-Дельта Груп» пропонує інсектициди Кредо (0,15 – 0,2 л/га), Кордон (0,1 – 0,15 л/га), ПушКа (1,5 л/га). Для боротьби з личинками хлібної жужелиці ефективними є препарати Раут (0,75 – 1 л/га) та ПушКа (1,5 л/га). Обприскування посівів можна проводити за теплої погоди, починаючи з фази 2-ох листків у культури.

Значна кількість опадів за теплої затяжної осені створить умови для поширення небезпечних захворювань зернових культур, що може призвести до значного зниження продуктивності рослин, якщо вчасно не провести обробки фунгіцидами відповідного спектру дії. Так, у фазу кущення може виникнути потреба у системних фунгіцидах Імпал (0,5 л/га), Вітадель (0,5 л/га), Саргон 250 (0,5 л/га) для боротьби з борошнистою росою (при інтенсивності ураження 1%), бурою листковою іржею (1%),  септоріозом (5%) та іншими хворобами.

Щодо озимого ріпаку, то теплі посушливі умови восени сприятимуть розвитку таких небезпечних для посівів шкідників як хрестоцвіті блішки, ріпаковий листоїд, совки, білани, попелиці, ріпаковий пильщик. Для боротьби з шкідливими комахами ТОВ «Агро-Дельта Груп» рекомендує використовувати препарати Кордон (0,1–0,15 л/га), Кредо (0,15 л/га), Магора (0,1–0,12 кг/га). Обробки посівів можна проводити вже на ранніх стадіях розвитку рослин за наявності  на 1 м2 3–5 блішок, 3 екземплярів ріпакового пильщика або листоїда, 2 гусениць совок або біланів.

Натомість, часті опади в осінній період є сигналом для посиленого контролю за поширенням грибкових захворювань.  Починаючи від фази 2-ох справжніх листків у культури, за появи симптомів таких захворювань як альтернаріоз, борошниста роса, пероноспороз, септоріоз ТОВ «Агро-Дельта Груп» рекомендує обробляти посіви ріпаку озимого фунгіцидом Трагон (2–2,5 кг/га). У боротьбі з альтернаріозом, фомозом, септоріозом добрий ефект дає Вітадель (0,4–0,6 л/га). За наявності інфекції альтернаріозу, циліндроспоріозу, фомозу, склеротиніозу у фазі 5–6 листків культури можна застосовувати Саргон 250 (0,5 л/га). Окрім захисту від вказаних захворювань цей фунгіцид перешкоджає переростанню культури і дозволяє сформувати оптимальну для перезимівлі висоту посівів (10–15 см) та розміщення точки росту на відстані до 1 см від поверхні ґрунту.

Крім того, варто не забувати про важливість чистоти посівів озимих культур від бур’янів,  адже саме на початковому етапі розвитку рослин закладаються основи майбутнього врожаю і часом відсутність конкурентів має вирішальне значення. Деякі дослідники стверджують, що ефективність осінніх обробок гербіцидами є більшою у порівнянні з весняними. Тож за недостатнього ефекту від передпосівного обробітку ґрунту варто застосувати гербіциди необхідного спектру дії. За теплої погоди у посівах зернових колосових культур у фазі кущення для знищення однорічних та багаторічних дводольних бур’янів ТОВ «Агро-Дельта Груп» рекомендує використовувати препарати Ефіран (0,5–0,7 л/га) та Зефір 300 (0,16–0,66 л/га). Найкращого результату від застосування гербіцидів досягають при обробці ними у найбільш чутливі фази розвитку бур’янів, так для застосування Ефірану найоптимальнішою є фаза 2–4 листки у однорічників, довжина паростків 5–15 см у берізки польової, формування розетки - 6-й листок у осоту рожевого. Препарат Бастер ефективно усуває однорічні дводольні види бур’янів у фазу їх активного росту, зокрема види, стійкі до дії 2,4-Д та 2М-4Х (2,0–3,0 л/га). Обприскування гербіцидом Гриніл (0,015 кг/га), що дозволяє позбутися широкого спектру дводольних видів бур’янів, у т.ч. стійких до 2,4-Д, можна проводити вже у фазу 2-ох листків культури. Найбільша ефективність Гринілу спостерігається щодо однорічних дводольних бур’янів у фазі 3–6 справжніх листків, багаторічних дводольних – у фазі розетки, підмареннику чіпкого – у фазі 3-4 кільця. 

За потреби знищення небажаної злакової рослинності у посівах ріпаку озимого в осінній період ТОВ «Агро-Дельта Груп» пропонує препарати Троль (1,0–2,0 л/га), Таксон (1,0–3,0 л/га) та Дєсілєт (0,4–1,8 л/га). Однорічні види бур’янів найбільш чутливі до дії вказаних препаратів у фазі 3–6 листків, багаторічні – за висоти 10–15 см. Обробки цими гербіцидами можна проводити, починаючи від фази сім’ядоль у рослин ріпаку.

 

Петришина Віталіна, к.с.-г.н.,

агроном ТОВ «Агро-Дельта Груп»

 

 

 

Усі новини