Контактний телефон: +380 44 451 46 00

Засоби захисту рослин!
Подбай про врожай сьогодні!

01.04.2013

Значення протруювання насіння у формуванні врожайності сільськогосподарських культур

Значення протруювання насіння у формуванні врожайності сільськогосподарських культур

Насіння та ґрунтовий покрив є джерелами збудників хвороб, що представляють серйозну небезпеку для посівів сільськогосподарських культур. Для прикладу, летюча сажка уражує до 70–100% посівних площ зернових культур в окремі роки. Поряд з цим, рослинні рештки, бур’яни, озимі культури, багаторічні насадження є резерватами збудників хвороб та зимуючих стадій розвитку шкідників посівів, які за сприятливих метеорологічних умов та при наявності вразливої культури або рослини-живителя набувають масового поширення. Тож зрозуміло, що передпосівне протруювання насіння та іншого посадкового матеріалу (розсади, сіянців, бульб) є важливим лікувально-профілактичним заходом у системі захисту посівів сільськогосподарських культур на початковому етапі росту та розвитку рослин. За різними даними передпосівна обробка насіннєвого матеріалу дозволяє зберегти до 50% врожаю. Дослідження показують, що доцільно протруювати все насіння зернових, соняшнику, кормових культур, цукрових буряків, льону-довгунця тощо.

Зрозуміло, що протруювання насіння не дає можливості повністю відмовитись від використання засобів захисту рослин у подальшому, проте цей захід є маловитратним та менш енергоємним у порівнянні з обробкою посівів, визначає стан культурних рослин і дозволяє мінімізувати кількість обробок пестицидами у період активного росту рослин.

Високу ефективність процесу протруювання насіння можна забезпечити завдяки: 1) визначенню збудників захворювань та видів шкідників, на які треба впливати (на основі результатів експертизи насіння та даних по фітосанітарній ситуації попереднього сезону); 2) підбору пестициду з підходящим спектром дії та рівнем пестицидної активності; 3) вірному визначенню норми витрати препарату на 1 т відсортованого, очищеного насіння з високими посівними якостями та правильному приготуванню робочого розчину; 4) налаштуванню протруювача на задану норму витрати робочого розчину на 1 т насіння. 

Протруйники за призначенням поділяються на фунгіцидні – для боротьби із грибковими інфекціями, інсектицидні – для боротьби з шкідниками та комбіновані – інсекто-фунгіцидної дії. Так, препарати Вітадель та Страйк призначені для захисту сходів культурних рослин від хвороб. Вітадель, КС (карбендазим, 500 г/л) застосовують для протруювання насіння як зернових колосових культур, так і соняшнику. Страйк, ТН (тебуконазол, 120 г/л) не тільки захищає насіння зернових колосових культур від комплексу хвороб, а й підвищує енергію проростання та схожість насіння, посилює зимостійкість та посухостійкість рослин. Так, обробка насіння зернових протруйниками Вітадель або Страйк ефективно захищає від сажкових хвороб, кореневих гнилей та плісняви насіння, забезпечує появу дружніх сходів здорових рослин і надалі захищає проростки та молоді рослини від аерогенної інфекції. Окрім того, Страйк забезпечує захист зернових культур на початковому етапі їх розвитку від септоріозу, плямистостей, плісняви сходів. Варто відмітити, що діюча речовина препарату Страйк — тебуконазол є однією з найефективніших сполук з класу азолів, що надзвичайно широко застосовується для протруювання посівного матеріалу. Рекомендована норма витрати протруйника — 0,2 л/т насіння пшениці та 0,25 л/т посівного матеріалу ячменю або вівса. В свою чергу, Вітадель дозволяє захистити сходи соняшника від таких захворювань як сіра та біла гнилі, фомоз, несправжня борошниста роса. Оптимальна норма витрати даного препарату — 1,5 л/т насіння соняшнику або зернових культур.

100%-ве утримання протруйників на поверхні насіння забезпечують препарати на основі поліетиленгліколів — Фертус та Бекас. Фертус — плівкоутворюючий регулятор росту рослин антиоксидантної дії, який стимулює проростання насіння та забезпечує збереження його польової схожості за відсутності достатньої кількості вологи у ґрунті, не потребує суттєвих фінансових витрат і застосовується у малих кількостях — 0,2 л/т насіння. Бакова суміш Бекас у порівнянні з регулятором росту рослин Фертус має ряд додаткових позитивних властивостей завдяки наявності у своєму складі макроелементів (P і K) та комплексу фізіологічно активних речовин. Зокрема, Бекас, як препарат комплексної дії, покращує імунітет, морозо- і посухостійкість культурних рослин, знижує негативну післядію пестицидів, забезпечує формування потужної кореневої системи. Рекомендована норма витрати даного регулятора росту — 0,34 кг/т насіння зернових колосових культур.

Препарат Грифон, ТН (імідаклоприд, 140 г/л + пенсикурон, 150 г/л) має інсекто-фунгіцидну дію і використовується для протруювання насіннєвих бульб картоплі з метою захисту від ризоктоніозу та широкого спектру шкідників (дротяники, несправжньодротяники, личинки хрущів та колорадського жука, цикадки, попелиці, трипси, вовчок звичайний), а також для обробки насіння та розсади томатів, перцю, баклажанів, капусти. Посадковий матеріал з площ, оброблених Грифоном, краще зберігається. Рекомендована норма витрати препарату для протруювання бульб — 1 л/т, робочого розчину — 10-20 л/т. Для замочування кореневої системи розсади овочевих культур готують 1% розчин, час експозиції — 6-8 годин.

Препаративні форми наведених протруйників забезпечують якісну обробку насіння та високу ефективність дії препаратів, зберігають стабільність понад два роки.

Отже, нині протруювання насіння – це невід’ємна складова технологічного процесу вирощування сільськогосподарських культур, необхідність проведення якого не викликає сумнівів. Ефективність цієї операції визначає насамперед правильний вибір препарату для протруювання насіння.

 

В.А. Петришина,

к. с.-г. н., агроном ТОВ «Агро-Дельта Груп»

Усі новини